A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Семенівська громада
Житомирська область, Бердичівський район

Про затвердження Програми оздоровлення території Семенівської сільської ради від сказу тварин на 2017-2020 роки

Україна

СЕМЕНІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

БЕРДИЧІВСЬКОГО РАЙОНУ

ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

Сьома сесія                                                                          VΙΙ скликання

 

 від  20 червня 2017року                                                                    №  146                      

 

 

 

Про затвердження Програми

оздоровлення території

Семенівської сільської ради

від сказу тварин на 2017-2020 роки

 

 

Керуючись    ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», щодо зростання кількості неблагополучних щодо сказу  населених пунктів та хворих на сказ домашніх та диких тварин ,  враховуючи рекомендації постійної комісії сільської ради з питань  бюджету, комунальної власності та планування соціально-економічного розвитку, сільська рада

 

В И Р І Ш И Л А :

1.Затвердити  Програму оздоровлення території Семенівської сільської ради від сказу тварин на 2017-2020 роки, що додається.

2.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань бюджету, комунальної власності та планування соціально-економічного розвитку.

 

 

Сільський голова                                                     Н.В. Семенюк

                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                   рішенням VІΙ сесії                   

                                                Семенівської сільської ради

                                                                   від 20 червня 2017 року № 146

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОГРАМА

 

оздоровлення території Семенівської сільської ради

від сказу тварин на 2017-2020 роки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017

 

 

І. Загальна характеристика програми

 

       Сказ – особливо-небезпечна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин) і людини. Характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертельно.

       Збудник хвороби – вірус. Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус головним чином із слиною. За джерелом та резервуаром збудника розрізняють сказ міського типу – основними розповсюджувачами якого є собаки і сказ природного типу – що поширюється дикими м’ясоїдними (лисицями, єнотовидними собаками, вовками та ін.). Поширення і підтримка природних осередків сказу є результатом взаємодії багато численних факторів, головним із яких є щільність популяції лисиць яка перед періодом розмноження не повинна перевищувати 0,5-1,0 гол. на 1000 га, а відстріл їх повинен бути не менше 70% від загальної чисельності лисиць.

       Важливим екологічним фактором, що впливає на епізоотичний процес є чисельність мишовидних гризунів. Встановлено, що збільшення чисельності мишовидних гризунів в осінній період супроводжується підйомом захворювання   на  сказ в наступному році.

         Зараження відбувається в основному через укуси чи внаслідок попадання слини хворої тварини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.

          Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. 

         Отже, сказ є екологічним тягарем для всієї країни у зв’язку з високою вартістю лікування потерпілих, діагностики хвороб, епізоотичного нагляду, профілактичної імунізації тварин.

 

        Основою ефективного проведення заходів профілактики та боротьби зі сказом є:

- комплексне здійснення заходів по боротьбі зі сказом органами державної ветеринарної медицини, охорони здоров’я, виконавчої влади, внутрішніх справ, житлово-комунального, лісового, мисливського господарств під керівництвом НПК і органів державної влади на місцях;

- аналіз епізоотичної ситуації на місцях;

- своєчасна діагностика;

- забезпечення стовідсоткового охоплення профілактичними щепленнями проти сказу собак, а зонах стійкого неблагополуччя і котів;

- комплексна дератизація.;

- контроль за виконанням правил утримання домашніх тварин;

- кваліфікована і своєчасна антирабічна допомога потерпілим від укусів тваринами;

- широка ветеринарно-санітарно освітня робота серед населення з профілактики сказу через ЗМІ.

 

ІІ. Проблемні питання

 

- проведення планових сезонних заходів по зниженню чисельності диких м’ясоїдних;                                                                                                                    

- боротьба з безпритульними тваринами.

 

ІІІ. Завдання і мета програми

 

         Основними завданнями та метою програми є організація і здійснення системи заходів спрямованих на ліквідацію сказу на території району, яка базується на комплексі науково-методичного і нормативно-правового забезпечення та включає епізоотичний моніторинг, застосування сучасних засобів діагностики і профілактики, запровадження контролю їх ефективності та  регулювання  чисельності червоної  лисиці  в  лісових  угіддях Семенівської сільської ради  Бердичівського  району.

 

Епізоотичний моніторинг

         Організація системи моніторингу сказу здійснюється шляхом епізоотичного обстеження, своєчасного виявлення спалахів хвороби та аналізу епізоотичної ситуації в неблагополучних пунктах, науково обґрунтованого прогнозу виникнення захворювання.

         Система моніторингу сказу базується на:

  • функціонуванні інформаційно-аналітичної системи моніторингу сказу, оцінки ризиків і прогнозування епізоотичного процесу захворювання на території району;
  • проведення планових і оперативних рейдових перевірок стану дотримання громадянами і посадовими особами правил утримання, вигулу і перевезення домашніх тварин;
  • проведені регулювання популяцій епізоотично вагомих видів диких тварин при виявленні сказу в масштабах неблагополучної території з обліком міграції диких тварин;
  • застосування заходів адміністративного впливу за порушення правил утримання, реєстрації, вигулу домашніх тварин, особливо у випадках повторних порушень;
  • дослідженні популяцій диких і синантропних м’ясоїдних в окремих нозоареалах сказу і постійному аналізі особливостей окремих ситуацій (випадків сказу домашніх тварин).

 

Загальні протиепізоотичні заходи

Для організації та проведення протиепізоотичних заходів необхідно:

- проводити регулювання чисельності лисиць, бродячих собак і котів у стаціонарно неблагополучних на сказ місцевостях;                                                                   - забезпечити контроль за роботою спеціальних бригад по відлову                                                                                                                                                      безпритульних (бродячих)   собак  та  котів, визначити їх склад, режим роботи та порядок відлову.

 

     ІV.   Шляхи та заходи реалізації програми, строки та етапи її виконання.

 

п/п

 

ЗАХОДИ

Термін виконання

Відповідальні за виконання

І. Організаційні заходи

1.

Провести оцінку епізоотичної ситуації по сказу в кожному населеному пункті Семенівської сільської ради  визначити зони стійкого неблагополуччя (території, де сказ реєструється щорічно, або більше 2 разів протягом 5 років).

Постійно

Управління ветеринарної медицини в Бердичівському районі;

Бердичівська районна санітарно-епідеміологічна станція

2

Виносити питання щодо боротьби та профілактики сказу на розгляд органів виконавчої влади, зокрема про виділення коштів для проведення відстрілу лисиць, безпритульних собак та котів.

Постійно

 

 

 

Управління ветеринарної медицини в Бердичівському районі спільно з ДП «Бердичівське лісове господарство», міськрайрада товариства мисливців і рибалок

3

Проводити семінари-наради з питань освоєння сучасних методів діагностики та здійснення заходів щодо поліпшення ефективності боротьби зі сказом.

Постійно

 

 

Районна державна лабораторія ветеринарної медицини

4

Проводити підготовку та перепідготовку середнього медичного персоналу травматологічного відділення з питань профілактики сказу та надання антирабічною допомоги з послідуючим прийняттям заліків.

Постійно

 

Бердичівська районна санітарно-епідеміологічна станція

5

У кожному населеному пункті дотримуватись діючих правил утримання собак, котів і хижих тварин, проводити їх чітку реєстрацію та перереєстрацію відповідно до законодавчих актів і забезпечити контроль за їх виконанням

Постійно

 

Семенівська сільська рада;

Районна державна лікарня ветеринарної медицини.

ІІ Основні профілактичні заходи

1

Забезпечити в повному обсязі проведення щеплень собак проти сказу у всіх населених пунктах області незалежно від форм власності, а в зонах стійкого неблагополуччя  котів.

Постійно

 

Районна державна лікарня ветеринарної медицини

2

 

Забезпечити клінічний огляд та карантинування тварин, які покусали людей чи тварин. Своєчасно повідомляти санітарно-епідемслужбу про результати нагляду.

 

Постійно

Районна державна лікарня ветеринарної медицини

3

Забезпечити  своєчасне  інформування  всіх  зацікавлених  служб  та  відомств  про  випадки  виникнення  сказу  серед  диких  тварин ,   де  проводиться  полювання.

Постійно

Управління ветеринарної медицини в Бердичівському районі

4

Проводити облік чисельності лисиць та планові заходи щодо підтримання популяції. У лисиць перед періодом розмноження щільність популяції не повинна перевищувати 0,5 - 1,0 голів на 1000 га угідь. Проводити боротьбу з безпритульними собаками та котами на мисливських угіддях, включаючи зелені зони навколо Семенівської сільської ради.

Постійно

ДП «Бердичівське лісове господарство»; Семенівська сільська рада

6

Надавати  допомогу  службі  ветеринарної  медицини,  органам  охорони  здоров’я  у  проведенні  заходів в  боротьбі  з   захворюванням  тварин  на  сказ

Постійно

Міськрайвідділ  внутрішніх   справ, управління  надзвичайних  ситуацій

ІІІ Заходи щодо недопущення поширення та ліквідації сказу

1

Створити групу експертів, яка включає спеціалістів ветеринарної медицини, мисливців, користувачів мисливських угідь, біологів що займаються дикими тваринами

Негайно

Районна державна лікарня ветеринарної медицини, Семенівська сільська рада, Українське товариства мисливців та рибалок, Бердичівська районна санітарно-епідеміологічна станція

2

Провести епізоотичне розслідування щодо випадку виникнення захворювання сказу та визначити межі інфікованої зони

Негайно

Районна державна лікарня ветеринарної медицини, Семенівська сільська рада, Українське товариства мисливців та рибалок, Бердичівська районна санітарно-епідеміологічна станція

3

Постійно проводити обстеження в інфікованій зоні

Негайно – на період карантину

Районна державна лікарня ветеринарної медицини, Бердичівська районна санітарно-епідеміологічна станція

4

Відбирати проби від свиней  добутих мисливцями або виявлених трупів в районах та направляти їх з дотриманням всіх ветеринарних вимог в Житомирську  РДЛВМ

Негайно – на період карантину

Районна державна лікарня ветеринарної медицини, Бердичівська районна санітарно-епідеміологічна станція

5

Забезпечити спалювання відходів відповідно до вимог та збереження туш до отримання результатів досліджень на АЧС

Негайно

Районна державна лікарня ветеринарної медицини, Бердичівська районна санітарно-епідеміологічна станція

6

Тимчасово припинити полювання та встановити режим підгодівлі диких тварин

Негайно – на період карантину

Управління  лісового та мисливського господарства, користувачі мисливських угідь

7

Тимчасово заборонити розведення свиней та створення нових господарств по утриманню свиней в зонах карантину

Негайно – на період карантину

Керівники господарств різної форми власності, власники тварин.

8

Керівникам мисливських господарств здійснювати всі заходи щодо унеможливлення розповсюдження вірусу за межі інфікованих зон

Постійно

Користувачі мисливських угідь, районна державна лікарня ветеринарної медицини

 

V. Механізм  забезпечення фінансування програми

 

Обсяг бюджетних коштів визначається щороку, виходячи з конкретних завдань та фінансових можливостей сільського бюджету та за рахунок інших  джерел, що не суперечить чинному законодавству.

 

 

gromada.org.ua

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь