Проєкт рішення сесії №13 «Про внесення змін до Положення про старосту Семенівської сільської ради »
Скликання: | 8 скликання 2025 року |
Сесія: | 39 |
Тип документу: | Проєкт рішення сесії |
Дата: | 06.03.2025 |
Номер документу: | 13 |
Назва документу: | Про внесення змін до Положення про старосту Семенівської сільської ради |
Прикріплені файли: |
|
Україна
СЕМЕНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БЕРДИЧІВСЬКОГО РАЙОНУ
ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПРОЄКТ Р І Ш Е Н Н Я
Тридцять дев’ята сесія VІІІ скликання
від ____________ 2025 року №
Положення про старосту
Семенівської сільської ради
Керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 54-1, 59, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану», з метою забезпечення реалізації повноважень старости старостинського округу, враховуючи пропозиції постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, антикорупційної діяльності та гуманітарних питань ( освіта, фізичне виховання, культура, охорона здоров’я та соціальний захист), сільська рада
ВИРІШИЛА:
1.Внести зміни до Положення про старосту Семенівської сільської ради, затвердженого рішенням від 28.10.2021 року № 390, виклавши його в новій редакції, згідно Додатку 1.
2.Затвердити Положення про старосту Семенівської сільської ради в новій редакції.
3.Рішення Семенівської сільської ради від 28.10.2021 року № 390 «Про затвердження положення про старосту» вважати таким , що втратило чинність з моменту набрання чинності даним рішенням.
4.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, антикорупційної діяльності та гуманітарних питань ( освіта, фізичне виховання, культура, охорона здоров’я та соціальний захист).
Сільський голова Наталія СЕМЕНЮК
ЗАТВЕРДЖЕНО
Додаток 1
до рішення сесії сільської ради
від 03.2025р.№____
Положення
про старосту Семенівської сільської ради
(нова редакція)
І. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблене відповідно до Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших актів законодавства України та визначає правовий статус старости, порядок його обрання та припинення повноважень, його права та обов’язки, повноваження, відповідальність, порядок звітування та інші питання, пов’язані з діяльністю старости на території Семенівської територіальної громади (далі - староста).
ІІ. Правовий статус старости
2.1. Староста затверджується Семенівською сільською радою на строк її повноважень за пропозицією Семенівського сільського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу.
2.2. Правовий статус старости визначається Конституцією України, законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», іншими актами законодавства України, рішеннями Семенівської сільської ради та цим Положенням.
2.3. Староста є членом виконавчого комітету Семенівської сільської ради за посадою і працює в ньому на постійній основі.
2.4. Староста не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім випадків, визначених чинним законодавством) або підприємницькою діяльністю.
2.5. На старосту поширюються обмеження визначені Законом України «Про запобігання корупції».
2.6. Порядок організації роботи старости визначається Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами, а також цим Положенням.
ІІІ. Порядок затвердження та припинення повноважень старости
3.1. Староста затверджується у відповідному старостинському окрузі сільською радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу.
3.2. Кандидатура (кандидатури) старости вноситься (вносяться) на громадське обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) сільським головою та вважається погодженою з жителями відповідного старостинського округу, якщо в результаті громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форми консультацій з громадськістю) отримала (отримали) підтримку у старостинському окрузі з кількістю жителів:
- до 1500 – більше 20 % голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах;
- від 1500 до 10 тисяч – більше 17 % голосів;
- від 10 тисяч до 20 тисяч – більше 14 % голосів;
- від 20 тисяч до 30 тисяч – більше 10 % голосів;
- більше 30 тисяч – більше 7 % голосів.
Не пізніше ніж за 3 (три) дні до початку громадського обговорення кандидатури (кандидатур) старости на офіційному веб-сайті сільської ради оприлюднюється оголошення про початок такого обговорення із зазначенням відомостей про кандидатуру (кандидатури) старости.
За результатами проведеного громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) кандидатури (кандидатур) старости складається протокол, який має містити такі відомості: дата (період) і місце проведення громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), кількість жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах, відомості про кандидатуру старости, кількість учасників громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), які підтримали відповідну кандидатуру (кожного із кандидатів), із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця і року народження, серії та номера паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України - для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), що засвідчується підписом таких учасників.
Результати громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) кандидатури (кандидатур) старости оприлюднюється на офіційному веб-сайті сільської ради не пізніше ніж на третій день після встановлення результатів такого обговорення.
3.3. Кандидатура старости відповідного старостинського округу, не підтримана сільською радою, не може бути повторно внесена для затвердження в цьому старостинському окрузі протягом поточного скликання відповідної ради.
Порядок проведення громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) кандидатури (кандидатур) старости затверджується сільською радою.
3.4. Староста, який вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається таким, що вступив на посаду, з моменту складення Присяги. Присяга вважається складеною, якщо після її зачитування староста скріплює Присягу своїм підписом. Підписаний текст Присяги зберігається за місцем служби.
3.5. На посаду старости не може бути затверджена особа - громадянин України, який:
1) визнаний судом недієздатним;
2) має судимість за вчинення умисного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
3) за рішенням суду позбавлений права займати посади в органах державної влади та їх апараті або в органах місцевого самоврядування протягом установленого строку;
4) у разі прийняття на службу в органи місцевого самоврядування буде безпосередньо підпорядкований близьким особам.
3.6. Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, повноваження старости припиняються на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також у разі:
1) порушення ним Присяги, передбаченої ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»;
2) порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (ст. 5 Закону);
3) виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов’язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (ст. 12 Закону);
4) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, або стосовно якого набрало законної сили рішення суду щодо визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших, передбачених ст. 290 ЦПК України випадках, необгрунтованими та їх стягнення в дохід держави, підлдягає звільненню з посади в порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
3.7. Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено у порядку, визначеному законом.
3.8. Після припинення повноважень сільської ради старости продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження нових старост у порядку, встановленому законодавством.
3.9. У період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022:
а) громадське обговорення кандидатури (кандидатур) старости, передбачене ч. 1 ст. 54¹ Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не проводиться;
б) староста затверджується у відповідному старостинському окрузі сільською радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови на відкритому пленарному засіданні ради. Інформація про час і місце проведення такого засідання оприлюднюється на офіційному веб-сайті сільської ради не пізніше ніж за 2 (два) дні до дня проведення засідання. Відеозапис засідання оприлюднюється в порядку, встановленому ч. 18 ст. 46 цього Закону;
в) кандидатура старости може бути внесена на розгляд сільської ради не менш як половиною депутатів від загального складу ради, якщо рада не підтримала дві кандидатури старости, запропоновані сільським головою;
г) сільськийф голова може одноосібно призначити старосту у разі, якщо сільською радою не підтримано 3 (три) кандидатури старости поспіль, внесені відповідно до підпунктів б і в цього пункту, або якщо сесії сільської ради не проводяться без поважних причин понад три місяці;
д) відкрита зустріч для заслуховування звіту старости перед жителями старостинського округу може бути проведена за рішенням сільського голови в режимі відеоконференції з дотриманням вимог, передбачених ч. 6 ст. 54¹ Закону;
е) у разі тимчасової відсутності старости у зв’язку з проходженням військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, перебуванням у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в разі якщо дитина потребує домашнього догляду – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, або у зв’язку з перебуванням старости за межами України понад 90 календарних днів поспіль сільський голова призначає тимчасово виконуючого обов’язки старости на час відсутності такого старости. Перебування старости за межами України протягом зазначеного строку підтверджується відомостями про перетинання особою державного кордону України, наданими Державною прикордонною службою України за заявою такої особи або на запит сільського голови.
IV. Повноваження Старости
Староста:
4.1. уповноважений сільською радою, яка його затвердила, діяти в інтересах жителів відповідного старостинського округу у виконавчих органах сільської ради;
4.2. бере участь у пленарних засіданнях сільської ради та засіданнях її постійних комісій з правом дорадчого голосу. Бере участь у засіданнях виконавчого комітету сільської ради;
4.3. має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях сільської ради, засіданнях її постійних комісій та виконавчого комітету з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного старостинського округу;
4.4. сприяє жителям відповідного старостинського округу у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, а також у поданні відповідних документів до зазначених органів. За рішенням відповідної сільської ради надає адміністративні послуги та/або виконує окремі завдання адміністратора центру надання адміністративних послуг (у разі утворення такого центру);
4.5. бере участь в організації виконання рішень сільської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень сільського голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням;
4.6. бере участь у підготовці пропозицій до проекту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу;
4.7. вносить пропозиції до виконавчого комітету сільської ради з питань діяльності на території відповідного старостинського округу виконавчих органів сільської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб;
4.8 бере участь у підготовці проектів рішень сільської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;
4.9. бере участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу;
4.10. бере участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного старостинського округу та інформує сільського голову, виконавчі органи сільської ради про результати такого контролю;
4.11. отримує від виконавчих органів сільської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення наданих йому повноважень;
4.12. сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному старостинському окрузі;
4.13. веде прийом жителів села (сіл) старостинського округу згідно з графіком, який затверджує сільський голова;
4.14. здійснює моніторинг стану дотримання прав і законних інтересів жителів села (сіл) старостинського округу у сфері соціального захисту, культури, освіти, фізичної культури та спорту, житлово-комунального господарства, реалізації ними права на працю та медичну допомогу;
4.15. веде облік та узагальнює пропозиції жителів старостинського округу з питань соціально-економічного та культурного розвитку відповідного населеного пункту територіальної громади, соціального, побутового та транспортного обслуговування його жителів;
4.16. сприяє створенню умов для розвитку культури, відродження осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел;
4.17. сприяє роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері охорони здоров’я, культури, фізкультури і спорту, роботи з молоддю;
4.18. сприяє створенню умов для занять фізичною культурою і спортом за місцем проживання населення та в місцях масового відпочинку;
4.19. здійснює моніторинг за станом довкілля, станом об’єктів інфраструктури, громадським правопорядком старостинського округу;
4.20. вчиняє нотаріальні дії, передбачені частиною першою статті 37 Закону України «Про нотаріат», зокрема: вживає заходів щодо охорони спадкового майна; посвідчує заповіти (крім секретних); видає дублікати посвідчених ним документів; засвідчує достовірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; засвідчує справжність підпису на документах та відповідно до п.4 ч.2. ст.40 Закону України «Про нотаріат» посвідчує довіреності та ін.;
4.21. не рідше одного разу на рік, протягом першого кварталу року, наступного за звітним, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений сільською радою термін, звітує про свою роботу перед такою радою, жителями старостинського округу. Заслуховування звіту старости перед жителями старостинського округу відбувається на відкритій зустрічі, у спосіб, що дає можливість жителям старостинського округу поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції. Інформація про відповідну зустріч, а також письмовий звіт старости оприлюднюються на офіційному веб-сайті сільської ради та розміщуються у приміщенні ради не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення відповідної зустрічі.
4.22. забезпечує зберігання офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням старостинського округу, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому законом порядку;
4.23. веде діловодство, облік і звітність з передачею документів до архіву по старостинському округу;
4.24. виконує поточні доручення ради та її виконавчого комітету, сільського голови, звітує про їх виконання;
4.25. сприяє запровадженню та розвитку інструменту електронної демократії, цифрового розвитку та цифровізації у старостинському окрузі;
4.26. здійснює інші повноваження, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами України та цим Положенням.
Староста зобов’язаний:
5.1. Додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламентів роботи Семенівської сільської ради та її виконавчого комітету, цього Положення та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок його діяльності та взаємовідносини з територіальною громадою, органами місцевого самоврядування та їхніми посадовими особами, громадою та її членами.
5.2. Брати участь у засіданнях виконавчого комітету Семенівської сільської ради, виконувати доручення Семенівської сільської ради та сільського голови, звітувати про їх виконання.
5.3. Брати участь в організації та проведенні зборів жителів відповідного старостинського округу та у оформленні документів цих зборів, вносити пропозиції до порядку денного зборів; організовувати виконання рішень зборів жителів відповідного старостинського округу та здійснювати моніторинг їх виконання.
5.4. Сприяти виконанню на території відповідного старостинського округу програм економічного і соціального розвитку, затверджених рішенням Семенівської сільської ради, інших актів сільської ради та її виконавчого комітету, вносити до виконавчого комітету, інших виконавчих органів ради пропозиції з цих питань.
5.5. Вести прийом жителів старостинського округу згідно з визначеним графіком прийому, здійснювати моніторинг стану дотримання їхніх прав і законних інтересів у сфері соціального захисту, охорони здоров’я, культури, освіти, фізичної культури та спорту, житлово-комунального господарства.
5.6. Вести облік та узагальнювати пропозиції членів громади старостинського округу з питань соціально-економічного та культурного розвитку цього старостинського округу, соціального, побутового та транспортного обслуговування його жителів.
5.7. Приймати від жителів старостинського округу заяви, адресовані органам місцевого самоврядування територіальної громади та їхнім посадовим особам, передавати їх за призначенням.
5.8. Сприяти проведенню контрольних заходів на території відповідного старостинського округу (землекористування, довкілля, об'єкти житлово-комунальної інфраструктури тощо).
5.9. Контролювати дотримання правил використання об’єктів комунальної власності територіальної громади, що розташовані на території відповідного старостинського округу.
5.10. Здійснювати моніторинг за станом довкілля, об’єктів інфраструктури, громадського правопорядку.
5.11. Здійснювати контроль у сфері благоустрою території відповідного старостинського округу, вживати заходів до його підтримання в належному стані.
5.12. Не допускати дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
5.13.Здійснювати контроль за раціональним використанням енергоносіїв на території відповідного старостинського округу.
5.14. Дотримуватися правил службової етики, встановлених законодавчими актами України.
5.15. Забезпечувати зберігання офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідного старостинського округу, забезпечувати доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому законом порядку.
5.16.Забезпечувати ведення діловодства, обліку і звітності з передачею документів до архіву.
5.17. Вчиняти нотаріальні дії, передбачені частиною першою статті 37 Закону України «Про нотаріат», зокрема: вживає заходів щодо охорони спадкового майна; посвідчує заповіти (крім секретних); видає дублікати посвідчених ним документів; засвідчує достовірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; засвідчує справжність підпису на документах та відповідно до п.4 ч.2. ст.40 Закону України «Про нотаріат» посвідчує довіреності та ін.;
5.18. За окремими дорученнями сільського голови:
- здійснювати реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, на відповідній території;
- надавати статистичні дані на громадян на території відповідної внутрішньої громади;
-забезпечувати ведення обліку військовозобов’язаних громадян на території відповідної внутрішньої громади.
5.19. Надавати довідки, довідки-характеристики фізичним та юридичним особам, які проживають та/або мають у володінні (користуванні) земельні ділянки/майно на території відповідного старостинського округу.
5.20. Шанобливо ставитися до жителів сіл відповідного старостинського округу та належним чином проводити роботу з їх зверненнями до органів місцевого самоврядування.
5.21. Здійснювати заходи із ведення погосподарського обліку на території старостинського округу.
5.22. Староста, відповідно до окремого розпорядчого документу сільської ради чи сільського голови, може виконувати усі або частково завдання пов’язані із наданням адміністративних послуг на відповідній території.
5.23. Здійснювати інші обов’язки у відповідності до чинного законодавства.
VІ. Права старости
6.1. Офіційно представляти інтереси жителів відповідного старостинського округу в виконавчих органах Семенівської сільської ради.
6.2. Брати участь у пленарних засіданнях сільської ради, з правом дорадчого голосу, а також у засіданнях постійних комісій ради.
6.3. Одержувати безоплатно від виконавчих органів сільської ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їх посадових осіб, що розташовані на території територіальної громади, необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали.
6.4. Взаємодіяти з Семенівською сільською радою, підприємствами, установами, організаціями комунальної форми власності та їх посадовими особами, що розташовані на території територіальної громади, громадськими об’єднаннями, які діють на території територіальної громади, а також іншими суб’єктами та інституціями.
6.5. Вносити пропозиції до порядку денного засідань виконавчого комітету Семенівської сільської ради з питань, які стосуються інтересів громади, в межах відповідного старостинського округу; оголошувати на засіданнях виконавчого комітету тексти заяв та звернень відповідної громади, її членів з питань, що стосуються інтересів відповідного населеного пункту чи інтересів територіальної громади загалом.
6.6. Порушувати у виконавчому комітеті Семенівської сільської ради питання про необхідність проведення перевірок з питань, віднесених до компетенції ради та її виконавчих органів, діяльності підприємств, установ і організацій, розташованих на території відповідного старостинського округу незалежно від форми власності.
6.7. Пропонувати питання для розгляду органом (органами) самоорганізації населення відповідного старостинського округу.
6.8. Звертатися до правоохоронних органів у разі виявлення порушень закону, громадського порядку на території відповідного старостинського округу.
6.9. Вчиняти нотаріальні дії винятково за заявами осіб, які зареєстровані та проживають на території відповідного старостинського округу, у порядку та у спосіб, визначений Законом.
6.10. Видавати довідки.
6.11. Завіряти власний підпис печаткою.
6.12. Приймати участь у розробці проєктів нормативно-правових актів.
6.13. З метою запобігання негативним наслідкам реального, потенційного конфлікту інтересів староста бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті виконавчим комітетом Семенівської сільської ради рішень, де може виникнути конфлікт його інтересів, за умови самостійного публічного оголошення про такий конфлікт під час засідання виконавчого комітету, на якому розглядається відповідне питання.
VIІ. Організація роботи старости та забезпечення його діяльності
7.1. Місце та режим роботи, правила внутрішнього розпорядку, організація діловодства та інші питання діяльності старости визначаються нормативними актами Семенівської сільської ради.
7.2. Графік прийому старостою жителів відповідного старостинського округу затверджується розпорядженням сільського голови Семенівської сільської ради.
7.3. Інформаційне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності старости здійснюється виконавчим комітетом сільської ради та фінансується за рахунок коштів бюджету Семенівської сільської територіальної громади.
7.4. З метою забезпечення діловодства в старостинському окрузі, старості надається кругла гербова печатка та печатка для довідок з порядковим номером відповідного старостинського округу, порядок виготовлення яких визначено рішенням сільської ради та використання - рішенням виконавчого комітету ради.
VIIІ. Підзвітність та підконтрольність старости
8.1. При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальний і підзвітний Семенівській сільській раді та підконтрольний Семенівському сільському голові.
8.2. Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед Семенівською сільською радою, а на вимогу не менш як третини депутатів - у визначений радою термін.
ІХ. Відповідальність старости
9.1. При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальним перед Семенівською сільською радою.
9.2. Староста несе повну персональну відповідальність за зберігання печаток, штампів, бланків, документів, справ та інших матеріальних носіїв інформації відповідно до вимог чинного законодавства.
9.3. Староста може бути притягнений до дисциплінарної, цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності, визначеної законом.
Секретар сільської ради Олена ГОРТОВЛЮК