Семенівська громада
Житомирська область, Бердичівський район

Про затвердження заходів щодо попередження жорстокого поводження та протидії торгівлі дітьми на 2018 рік

УКРАЇНА

СЕМЕНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

БЕРДИЧІВСЬКОГО РАЙОНУ

ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

                                            ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

 

 П Р О Е К Т   Р І Ш Е Н Н Я

 

від «___»______ 2018 року                                                                    № ____

 

 

Про затвердження заходів щодо

попередження жорстокого поводження

та протидії торгівлі дітьми на 2018 рік

 

 

На виконання діючих нормативних документів з питань попередження насильства в сім’ї, жорстокого поводження з дітьми або існування загрози його вчинення, протидії торгівлі дітьми, працівниками Семенівської сільської ради та педагогічними працівниками проводиться робота, спрямована на попередження таких явищ по відношенню до дітей.

Протягом 2017 року здійснювалось обстеження сімей «групи ризику», з батьками проводились роз’яснювальні та профілактичні бесіди про недопущення жорстокого поводження стосовно дітей та про відповідальність за це. До адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків притягнуто Рудніцьку Ю.Р., Лежнюка Г.Л. (село Великі Низгірці), Деньгу Л.С. (село Семенівка).

У 2017 році позбавлена батьківських прав жителька села Семенівка Дубовська Н.Ю. відносно сина Дубовського Романа Романовича, 2008 року народження. Дитина влаштована під опіку сестри, яка також мешкає в Семенівці. На даний момент фізичний та психологічний стан хлопчика значно покращився, сестра-опікун належним чином про нього піклується.

Виправилась ситуація на краще в сім’ях Тодосових та Лєбєдєва-Якимчук, жителів села Терехове. Впродовж кількох років батьки в цих сім’ях зловживали алкоголем, чим завдавали моральної шкоди своїм дітям. На даний час цієї проблеми в цих сім’ях не існує, проте наслідки жорстокого поводження в дитинстві, як правило, залишаються з людиною впродовж всього життя. Через жорстоке поводження щорічно гинуть  тисячі дітей. Це не лише умисні вбивства  - це загибель через опіки, падіння, утоплення, інші причини. Адже жорстоке поводження – це не лише насильство, а й неувага. В Житомирській області у 2017 році загинуло 35 дітей, з них 7 внаслідок суїцидів, 2 дитини вбито, 25 дітей загинули внаслідок нещасних випадків, 1 дитина загинула внаслідок тяжких тілесних ушкоджень

Протягом 2017 року Семенівською сільською радою отримано 9 повідомлень про вчинення насильства в сім’ї. По кожному факту вчинення насильства відбувається виїзд в сім’ю, в ході бесіди з учасниками інциденту з’ясовується факт присутності при конфлікті дітей. В жодному з випадків діти присутні не були.

Випадків торгівлі дітьми як одного з видів жорстокого поводження (використання як робочої сили, примушування до жебрацтва, бродяжництва, проституції, втягнення до азартних ігор, використання для усиновлення, використання для створення та розповсюдження порнографії тощо) зафіксовано не було.

Предаставники громади брали двічі в минулому році брали участь у семінарах, присвячених протидії торгівлі людьми. Завдяки роботі відділення соціальної сфери при Центрі надання соціальних послуг контроль за станом утримання дітей в сім’ях громади здійснюється частіше та ефективніше.

Для профілактики жорстокого поводження з дітьми  необхідний комплексний підхід, лише спільні зусилля з боку педагогічних  та медичних працівників, старостатів, фахівців із соціальної роботи можна врятувати дитину від трагедії.

З метою попередження жорстокого поводження та протидії торгівлі дітьми у 2018 році, на виконання  ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Закону України «Про протидію торгівлі людьми», виконком сільської ради

ВИРІШИВ:

  1. Взяти до відома інформацію спеціаліста відділу освіти, молоді та спорту, т.в.о. спеціаліста із захисту прав дітей Сидорової Т.В. про проведену роботу протягом 2017 року.
  2. Затвердити  заходи Семенівської сільської ради щодо попередження жорстокого поводження, протидії торгівлі дітьми на 2018 рік (додається).

3. Спеціалісту із захисту прав дітей, Центру соціальної роботи:

3.1. Посилити контроль за умовами проживання дітей, які перебувають на обліку в Центрі надання соціальних послуг.

3.2. У разі виникнення безпосередньої загрози життю та здоров’ю дитини в сім’ї вчасно вживати заходів щодо вилучення дитини та подальшого її влаштування.

4. Спеціалісту із захисту прав дітей забезпечити проведення інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на попередження жорстокого поводження, протидії торгівлі людьми, в тому числі під час проведення обласного етапу Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», Європейського дня із захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства (18 листопада), Європейського дня боротьби із торгівлею людьми (18 жовтня).

5. Директорам закладів загальної середньої освіти забезпечити проведення правовиховної роботи з учнями щодо роз'яснення положень законів України «Про запобігання та протидію домашньому», «Про протидію торгівлі людьми»,  роз'яснення наслідків жорстокого поводження з дітьми в сім'ях.

6. Центру надання первинної медико-санітарної допомоги (Глушкова С.І.) оперативно ставити до відома спеціаліста із захисту прав дітей та Центр соціальної роботи про підозрілі травми у дитини,  факти ненадання дитині батьками медичної допомоги тощо.

7. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

 

 

 

Сільський голова                                              Н.В.Семенюк

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення виконкому

Семенівської сільської ради

 від  ________2018р.   №___

 

                                               ЗАХОДИ

Семенівської сільської ради щодо попередження жорстокого поводження, протидії торгівлі дітьми на 2018 рік

1. Забезпечити контроль за дотриманням вимог законів України «Про запобігання та протидії домашньому насильству», «Про протидію торгівлі людьми», постанов Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», від 22.08.2012 № 783 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми».

                                                                                           Центр соціальної роботи

                                                                               Спеціаліст із захисту прав дітей

                                                     Директори закладів загальної середньої освіти

                                                                                                     Протягом року

2. Брати участь у семінарах для об’єднаних територіальних громад по питаннях здійснення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, здійснення заходів щодо захисту дітей від жорстокого поводження, або загрози його вчинення та вжиття невідкладних заходів по захисту постраждалих дітей.

                                                                                                                                               Спеціаліст із захисту прав дітей

                                                                                                 Протягом року

 

3. Забезпечити підвищення кваліфікації спеціалістів з питань захисту дітей об’єднаних територіальних громад в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирської обласної ради.

                                                                               Спеціаліст із захисту прав дітей

                                                                                                     Червень 2018 року

4. Продовжувати здійснювати контроль за умовами проживання дітей, які перебувають на обліку в Центрі надання соціальних послуг, у разі виникнення безпосередньої загрози життю та здоров’ю дитини в сім’ї вчасно вживати заходів щодо вилучення дитини та подальшого її влаштування.

Центр соціальної роботи

                                                                         Спеціаліст із захисту прав дітей

Протягом року

 

5. Забезпечити:

- проведення з учасниками навчально-виховного процесу виховну роботи із запобігання та протидії домашньому насильству;

- проведення інформаційно-просвітницькі заходи з учасниками навчально-виховного процесу з питань запобігання та протидії домашньому насильству, у тому числі стосовно дітей та за участю дітей, приділяючи особливу увагу формуванню небайдужого ставлення учнів до постраждалих дітей, усвідомлення необхідності невідкладного інформування вчителів про випадки домашнього насильства, що стали їм відомі;

- організацію роботи практичного психолога та/або соціального педагога з постраждалими дітьми;

Директори закладів загальної середньої освіти

                     Протягом року

6. Організувати :

- забезпечення у разі виявлення тілесних ушкоджень забезпечують в установленому порядку проведення медичного обстеження постраждалих осіб;

- направлення у разі виявлення ушкоджень сексуального характеру постраждалих осіб на тестування на ВІЛ-інфекцію;

- надання медичну допомогу постраждалим особам з урахуванням індивідуальних потреб;

- інформування постраждалих осіб про заходи та соціальні послуги, якими вони можуть скористатися.

Центр первинної медико-санітарної підготовки

Протягом року

 

7. Забезпечити взаємоінформування та взаємодію з суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері протидії домашньому насильству, не пізніше однієї доби про виявлені факти домашнього насильства, з дотриманням правового режиму інформації з обмеженим доступом.

Директори закладів загальної середньої освіти

Центр первинної медико-санітарної підготовки

Спеціаліст із захисту прав дітей

Бердичівський відділ поліції ГУНП в Житомирській області (за згодою)

                     Протягом року

 

 

 

Стрес і відсутність підтримки

Виховання дитини - це серйозна праця, особливо якщо це доводиться робити самотужки, без підтримки з боку сім'ї, друзів або суспільства; особливо якщо батьки зазнають серйозних фінансових труднощів. Догляд за дитиною з інвалідністю, особливими потребами в догляді, або зі складнощами в поведінці - також є серйозною проблемою. Вкрай важливо отримувати емоційну і фізичну підтримку в таких ситуаціях.

Фактори ризику з боку дитини

Важливо підкреслити, що діти є жертвами і їх ніколи не можна звинувачувати за жорстоке поводження. Деякі індивідуальні особливості дитини можуть посилити ймовірність жорстокого поводження з нею: дитина у віці до 4 років або підліток; небажана дитина або дитина, яка не виправдовує очікувань батьків; дитина, що має особливі потреби, постійно плаче або має патологічні фізичні особливості.

Фактори ризику з боку батьків або вихователів

Деякі особливості батьків або вихователів можуть підвищити ризик жорстокого поводження з дитиною. Серед них можна перерахувати наступні: труднощі, пов'язані з новонародженим; залишення дитини без уваги; самі піддавались жорстокому поводженню в дитинстві; необізнаність щодо розвитку дитини або нереальні очікування; зловживання алкоголем або наркотиками, в тому числі під час вагітності; залученість в злочинну діяльність; фінансові труднощі.

Профілактика

Для профілактики жорстокого поводження з дітьми необхідний комплексний підхід. Ефективними є ті програми, які підтримують батьків і прищеплюють позитивні батьківські навички. Вони включають: відвідування батьків і дітей на дому медсестрами для підтримки, навчання та надання інформації; навчання батьків, зазвичай групове, для поліпшення навичок виховання дітей, розширення знань про розвиток дитини та стимулювання стратегій позитивного поводження з дітьми; багатокомпонентні заходи, зазвичай включають підтримку і навчання батьків, дошкільну освіту і догляд за дитиною. Програми по запобіганню травм голови в результаті жорстокого поводження (так званого синдрому струшування дитини з нанесенням травматичного пошкодження мозку) – орієнтовані на молодих батьків до їх виписки з лікарні, які інформують про небезпеки синдрому струшування дитини з рекомендаціями щодо постійного плачу дитини. Програми по запобіганню сексуального насильства над дітьми зазвичай проводяться в школах і навчають дітей в наступних областях: право власності на своє тіло; різниця між хорошими і поганими дотиками; як розпізнавати загрозливі ситуації; як сказати "ні"; як розповісти про неправильне поводження дорослої людини. Чим раніше в житті дитини проводяться такі заходи, тим більш корисними вони є для дитини (наприклад, когнітивний розвиток, поведінкова і соціальна компетенція, освітня підготовка) і для суспільства (наприклад, зменшення кількості правопорушень і злочинів). Раннє розпізнавання випадків в поєднанні з безперервною турботою про дітей, що стали жертвами насильства, може сприяти зменшенню масштабів повторного жорстокого поводження і його наслідків.

Роль педіатра у профілактиці жорстокого поводження з дітьми

Незначні травми у дітей надзвичайно поширені, і більшість з них не є результатом зловживання або несумлінності батьків. Але, на жаль, часто лікарі залишають без уваги випадки фізичного насильства над дітьми. Якщо ці травми були невірно розцінені як "випадкові", такі діти нерідко знову звертаються за медичною допомогою, вже з більш серйозними травмами, а нерідко і гинуть від них. Педіатри повинні бути насторожі, щоб вчасно помічати фактори ризику, в тому числі: ознаки сімейного неблагополуччя, надлишкову вимогливість батьків до дитини, наявність у дитини інвалідності за соматичним або психічним захворюванням, наявність стресів у родині (особливо в сім'ях військовослужбовців), низький фінансовий дохід сім'ї, відомості про застосування фізичного насильства цими батьками раніше. Особливо пильної уваги педіатра, в зв'язку з високим ризиком застосування фізичного насильства, заслуговують ті батьки, які пред'являють дитині вимоги, які не відповідають її віку і можливостям; ті батьки, які не виявляють співчуття до своєї дитини, а також ті, хто використовує жорсткі або суперечливі тактики виховання своєї дитини. Однак навіть якщо в сім'ї є цілий ряд факторів, що збільшують ризик застосування фізичного насильства - виникнення насильства не є неминучим, і можна вжити заходів, щоб запобігти йому. Наприклад, педіатри мають унікальну можливість навчати батьків реалістичним очікуванням щодо розвитку дитини, і підтримувати їх в психологічній і соціальній сфері.

Підозра фізичного насильства на підставі огляду

Ряд симптомів може свідчити про фізичне насильство над дитиною. Наприклад, коли батько дає пояснення того, як сталася травма, але час і / або механізм травми не узгоджуються з фактичними даними. Деякі травми, такі як множинні переломи у дошкільника, або переломи у немовлят (які не вміють повзати або ходити) також є вкрай підозрілими. Деякі батьки розповідають про те, що їх дитина отримала смертельну травму через падіння з невеликої висоти, але в дійсності ці види травм рідко закінчуються смертельним результатом. Якщо лікар підозрює провину батьків як причину травм дитини, він має право провести додаткові дослідження як основних, так і вторинних ушкоджень, щоб виключити або підтвердити фізичне насильство. Жорстоке поводження з дітьми є серйозною, поширеною і багатогранною проблемою, яка виходить далеко за рамки синців і переломів. Помітним зазвичай є тільки фізичне насильство, але жорстоке поводження з дитиною має багато інших форм, таких як емоційне ігнорування і бездоглядність, які не такі помітні оточуючим, однак залишають не менше глибокі «шрами» маленькій людині. Ігнорування потреб дитини, залишення їїо в небезпечній ситуації з високим ризиком травм або смерті, приниження дитини і переконання її в тому, що вона є марним тягарем - ось лише деякі приклади жорстокого поводження. Всіх їх об'єднує одне: вони наносять дитині глибокі емоційні травми.

Види жорстокого поводження з дітьми

Є кілька видів жорстокого поводження з дітьми, але основним елементом, який об'єднує їх, є негативний емоційний вплив на дитину. Діти потребують передбачуваності, їм потрібно бути впевненими в тому, що батькам вкрай важлива їх безпека. Однак в неблагополучних сім'ях діти ніколи не можуть передбачити дії своїх батьків. Світ цих дітей непередбачуваний, це страшне місце без правил. Що зараз трапиться: чи дадуть йому ляпас, суворо закричать, проігнорують його? Чи буде вечеря сьогодні на столі? Ця невизначеність руйнує дощенту відчуття безпеки у дитини, і дає взамін почуття невизначеності і самотності.

Емоційне насильство над дитиною Емоційне насильство може серйозно пошкоджувати психічне здоров'я дитини, порушувати її соціальний розвиток, і наслідки таких психологічних травм можуть отруювати життя цієї людини до самої старості. Приклади емоційного насильства над дітьми, включають: постійні приниження, осуд і закиди в бік дитини; постійне негативне порівняння з іншими дітьми; переконання дитини в тому, що в ній немає нічого хорошого, що вона «нічого не варта», що вона «погана», є «тягарем» або «помилкою» батьків; часті крики, погрози або залякування дитини; ігнорування дитини заради покарання, або почуття огиди до дитини; обмеження фізичного контакту з дитиною: позбавлення її обіймів, поцілунків, або інших проявів батьківської любові, прояв насильства при дитині відносно чоловіка, братів або сестер, домашніх тварин. Невиконання базових батьківських обов'язків Дитяча бездоглядність - вкрай поширений тип жорстокого поводження з дітьми. Вона полягає в невиконанні батьками базових функцій, таких як достатнє харчування дитини, одяг, засоби гігієни, або батьківська турбота. Дитяча бездоглядність не завжди очевидна. Іноді батьки можуть раптово втратити здатність доглядати за дитиною, через серйозну травму, депресії або тривоги. Але найчастіше бездоглядність і залишення дитини в небезпеці пов'язано зі зловживанням алкоголем або наркотичними препаратами. Діти старшого віку можуть не показувати стороннім людям ознаки бездоглядності, вони іноді беруть на себе функції турботи про батьків. Але їх власні фізичні та емоційні потреби залишаються незадоволеними.

Фізичне насильство над дитиною Фізичним насильством називається нанесення тілесних ушкоджень, травм дитині. Це може бути як результатом навмисної спроби завдати шкоди дитині, так і мимовільним наслідком нестримного гніву. Це також може бути результатом суворої дисципліни; таких методів, як биття ременем, або інших тілесних покарань, які є недоречними зважаючи на вік дитини або її фізичний стан. Багато батьків і опікуни, які застосовують фізичне насильство по відношенню до дітей, наполягають, що їхні дії є лише формою дисципліни, що вони таким способом виховують дитину. Однак є чітка межа між використанням фізичного покарання заради дисципліни і фізичним насильством над дитиною: виховання дитини, навчання її відрізняти добро від зла - не повинно супроводжуватися хронічним страхом. Фізичне насильство, на відміну від фізичного покарання, містить такі елементи: непередбачуваність; залежність від ступеня гніву; використання страху, як регулятора поведінки.

Сексуальне насильство над дитиною: прихований вид насильства Сексуальне насильство над дитиною є найважчою формою жорстокого поводження, це пов'язано з тим, що воно приховане під товстим шаром таємниці, провини і сорому. Важливо розуміти, що сексуальне насильство не завжди пов'язано з генітальним контактом. Заняття сексом на очах у дитини, демонстрація їй сексуального матеріалу, розгляд геніталій дитини без тілесного контакту або зйомки дитячої еротики чи порнографії - також є формами сексуального насильства. Зазвичай сексуальне насильство відбувається за участю близького родича або друга сім'ї, з ким дитина добре знайома і кому цілком довіряє. Такому виду насильства піддаються далеко не тільки дівчатка-підлітки. Хлопчики і дівчатка незалежно від віку, можуть піддатися сексуальному насильству з боку дорослої людини. Діти наполегливо приховують випадки сексуального насильства над собою, через сором, почуття провини, страх покарання і насмішок. Крім фізичних ушкоджень, які можуть бути викликані сексуальним насильством, емоційна складова викликає потужну травму з далекосяжними наслідками. Діти, які зазнали сексуального насильства, мучаться від почуття сорому і провини. Вони дуже часто вважають себе винними у трагедії, вважають, що самі спровокували дорослого, і недооцінюють його провину. Це може спровокувати у дитини сильну ненависть до себе, і серйозні сексуальні проблеми з віком; може привести до надмірної розбещеності, або навпаки - нездатності мати інтимні стосунки. Сором від пережитого сексуального насильства дуже заважає гармонійному розвитку дитини. Такі діти відчувають масу тривог: вони хвилюються, що інші діти не повірять їм, будуть злитися на них, дражнити їх; вони бояться, що розповівши про те, що сталося, вони спровокують розлучення батьків.

Таблиця. Можливі  наочні  ознаки в дітей, що зазнають насильства,  жорстокого поводження (за О. Кочемировською, А. Ходоренко; модифікація Ю. Онишка, Л. Смислової, І. Дубініної)

Тип насильства

Ознака

Фізичне

-              зміщення суглобів (вивихи), переломи кісток, гематоми, подряпини, садна;

-              синці на тих частинах тіла, на яких вони не повинні з'являтися, коли дитина грається (наприклад, на щоках, очах, губах, вухах, сідницях, передпліччях, стегнах, кінчиках пальців тощо);

-              рвані рани і переломи в області обличчя, травматична втрата зубів;

-              ретинальні крововиливи (у сітківку), відшарування сітківки і переломи орбіти;

-              забиті місця на тілі, голові або сідницях, які мають виразні контури предмета (наприклад, пряжки ременя, лозини);

-              рани і синці у різних фазах загоєння та/або у різних частинах тіла (наприклад, на спині та грудях одночасно) або незрозумілого походження;

-              сліди від укусів людиною;

-              незвичні опіки (цигаркою або гарячим посудом).

Сексуальне

-              знання термінології та жаргону, зазвичай не властивих дітям відповідного віку;

-              висипи та/або кровотечі в області паху, геніталій;

-              захворювання, що передаються статевим шляхом;

-              ознаки вагінального або анального проникнення стороннього предмета;

-              дитяча або підліткова проституція;

-              вагітність;

-              вчинення сексуальних злочинів;

-              сексуальні домагання до дітей, підлітків, дорослих;

-              нерозбірлива та/або активна сексуальна поведінка;

-              уникнення контактів із ровесниками;

-              відсутність догляду за собою;

-              синдром „брудного тіла": постійне настирливе перебування у ванній, під душем;

-              боязнь чоловіків;

-              боязнь конкретних людей;

-              запобіжні заходи, щоб важче було знімати одяг;

-              синці на внутрішній стороні стегон, на грудях і сідницях;

-              людські укуси.

Психологічне

-              замкнутість;

-              страх, або навпаки, демонстрація повної відсутності страху, ризикована, зухвала поведінка;

-              неврівноважена поведінка;

-              агресивність, напади люті, схильність до руйнації, нищення та насильства;

-              уповільнене мовлення, нездатність до навчання, відсутність знань, відомих дітям відповідного віку (наприклад, невміння читати, писати та рахувати);

-              надто висока зрілість та відповідальність порівняно з дітьми цього віку („маленький дорослий");

-              уникання однолітків, бажання спілкуватися та гратися зі значно молодшими дітьми;

-              занижена самооцінка;

-              тривожність;

-              почуття провини;

-              швидка стомлюваність, знижена спроможність до концентрації уваги;

-              демонстрація страху перед появою батьків та/або необхідністю йти додому; небажання йти додому;

-              схильність до "мандрів", бродяжництва;

-              страх перед фізичним контактом;

-              депресивні розлади;

-              спроби самогубства або самопошкодження;

-              вживання алкоголю, наркотиків, токсичних речовин;

-              наявність стресопохідних розладів психіки, психосоматичних хвороб;

-              насильство по відношенню до слабших: тварин чи інших живих істот.

Економічне насильство, занедбання дитини

-              дитина постійно голодує через нестачу їжі;

-              дитина надмірно набирає вагу через неправильне харчування;

-              дитина завжди запізнюється до школи;

-              дитина завжди пропускає школу;

-              дитина носить брудний одяг;

-              дитина одягнена не за погодою, не по сезону;

-              дитина виглядає втомленою і хворою;

-              дитина виглядає занедбаною;

-              у дитини неліковані зуби;

-              нестача необхідного медичного лікування (дитину не водять до лікаря);

-              за дитиною не стежать, і вона залишена напризволяще;

-              дитину наражають на небезпеку;

-              дитини уникають інші діти;

-              у дитини немає іграшок, книжок, розваг тощо;

-              удома холодно, безлад і антисанітарія;

-              у дитини немає постільної білизни або постільна білизна драна та брудна;

-              нігті у дитини не стрижені і брудні;

-              у дитини постійні інфекції, спричинені браком гігієни;

-              є інформація про трудову діяльність дитини (особливо молодшого віку);

-              дитина жебракує, втікає з дому.

 

 

 

Наслідки жорстокого поводження з дітьми

Всі види жорстокого поводження з дітьми наносять глибокі шрами. Деякі з цих шрамів можуть бути фізичними, але емоційні травми не менш важливі, вони мають довгострокові наслідки, впливають на все життя, порушують душевне здоров'я дитини, спотворюють самосвідомість, пригнічують здатність мати здорові стосунки з іншими людьми, здатність нормально функціонувати вдома, в школі або на роботі.

Відсутність довіри до оточення, проблеми побудови відносин з оточуючими. Якщо ви не можете довіряти власним батькам, кому взагалі ви можете довіряти? Насильство з боку батьків руйнує базис майбутніх міжособистісних стосунків. Якщо відсутній базис батьківської любові, довіри, поваги - то вкрай складно навчитися довіряти іншим людям, або навіть зрозуміти, хто з них заслуговує на довіру. Це може привести до страху перед відносинами або прихильностями, через побоювання піддатися суворому контролю або насильству. Це також може привести до нездорових відносин через відсутність досвіду нормальних міжособистісних відносин.

Основні почуття знецінюються або спотворюються. Якщо дитині не говорили в дитинстві знову і знову, що вона розумниця, що вона гарна, спритна, сильна, кохана і все на світі зможе - пізніше їй вкрай складно повірити в це. Така людина схильна до низької самооцінки, не прагне отримати гарну освіту, погоджується на низьку оплату за свою роботу, бо не вірить, що може щось більше або варта чогось більшого. Особливо глибокі психічні травми у дітей, які перенесли сексуальне насильство: ярмо сорому, невпевненості в собі і недовіри оточуючим - переслідує таких людей до старості.

Проблеми з проявами емоцій. Діти, які зазнали хронічного насильства, не мали можливості безпечно виражати свої емоції. В результаті, емоції спотворювалися. Дорослими, ці люди відчувають напади незрозумілої тривоги, депресії або гніву. Щоб придушити в собі ці тяжкі відчуття вони нерідко вдаються до алкоголю або наркотиків.

П О Р А Д И  Б А Т Ь К А М

Як розпізнати власну неналежну поведінку

Що робити, якщо ви раптом впізнали в описаних ситуаціях свою дитину, що робити, якщо ви і є цей агресор? Ви хочете це виправити? Ви відчуваєте гнів, розчарування, і не знаєте куди звернутися? Виховання дітей є однією з найбільших життєвих проблем, і може викликати гнів і розчарування у людей з самим загартованим характером. Якщо ви виросли в сім'ї, де лайка, крик або фізичне насильство було нормою, ви можете просто не знати інших способів виховання своїх дітей. Визнання наявності своєї проблеми є основним кроком до отримання допомоги. Якщо ви самі піддавалися жорстокому поводженню, ви знаєте як важко зараз вашим дітям. Можливо, вас  несправедливо і жорстоко карали, а мати була занадто п'яна, щоб приготувати вечерю. Можливо, для ваших батьків було нормою обзивати вас дурнем, незграбним матрацом або нікчемною дитиною. Можливо, ваш батько регулярно бив матір у вас на очах. Ми - дорослі, і у нас є можливість озирнутися назад. Ми можемо усвідомлювати і виправляти ситуацію. Перечитайте розділи вище, і подумайте, що з цього ви робите? Що з цього ви пережили самі, коли були дитиною? Нижче наведено список симптомів, що вказують на те, що ви перетнули лінію добра і зла, і чините зі своїми дітьми жорстоко і неналежно.

Як дізнатися, що Ви самі перетнули межу?

• Ви не можете зупинити свій гнів. Ви іноді трясете дитини, або шпурляєте її. Ви кричите на неї на всю горлянку, і не можете зупинити себе.

• Ви відчуваєте емоційну відчуженість від своєї дитини. Ви нерідко відчуваєте себе настільки перевантаженим, що у Вас немає ніякого бажання займатися дитиною. День йде за днем, і ви просто хочете, щоб в будинку була тиша, щоб дитина просто залишила вас у спокої.

• Задоволення повсякденних потреб вашої дитини здається вам неможливим. Якщо у вас не виходить щодня сповивати дитину, годувати або відводити в школу - це ознака того, що ситуація виходить з під контролю.

• Інші люди висловлюють стурбованість ситуацією у вашій родині. Це може викликати у вас гнів щодо них, ви можете вважати, що це не їхня справа. Можливо ви маєте рацію. І все ж, уважно обдумайте те, що вони говорять. Чи не є їх претензії справедливими?

Як розірвати порочне коло жорстокого поводження з дітьми?

Якщо ви зазнали жорстокого поводження в дитинстві, то поява власних дітей може викликати у вас забуті спогади і почуття. Це може статися відразу після пологів, або набагато пізніше. Ви можете бути шоковані або пригнічені тим, що не здатні більше контролювати свій гнів. Однак знайте, ви можете вивчити нові способи управління своїми емоціями та зламати старі порочні шаблони. Пам'ятайте, що ви - найважливіша людина в світі вашої дитини. Це серйозна причина, щоб змінитися, і ви не будете самотні на цьому шляху - вам доступні допомога і підтримка.

Декілька порад

• Дізнайтеся, що є нормою в кожному віці дитини, а що ні. Читайте книги по вихованню дітей. Якщо ви будете мати вірні знання, то не будете вимагати неможливого від своєї дитини, і це допоможе вам уникнути розчарування і гніву на звичайну поведінку дитини. Наприклад, новонароджені зовсім не повинні спати всю ніч без їжі, а малюки просто не можуть спокійно сидіти на одному місці довгий час.

• Освоюйте нові батьківські навички. Мало стримувати негативні емоції, мало знати, як не слід чинити - вкрай важливо знати, що слід робити замість всього цього. Почніть з вивчення правильних методів виховання, і встановлення чітких правил і меж для ваших дітей. Класи для батьків, книги і семінари є лише деякими способами отримання цієї інформації і цих навичок. Ви також можете звернутися за допомогою до інших батьків, нерідко саме від них можна отримати дивно прості і дієві поради і рекомендації.

• Подбайте про себе. Якщо ви самі не отримуєте достатнього відпочинку і підтримки, або відчуваєте себе розбитим і втомленим, то ви набагато легше зможете піддатися гніву. Недосипання, настільки часте серед батьків маленьких дітей, робить вас більш дратівливим і втомленим - а це саме те, чого ви намагаєтеся уникнути.

• Отримайте професійну допомогу. Розірвати коло сімейного насильства може бути дуже важко. Якщо ви не можете зупинити себе, незважаючи на всі зусилля - знайте, прийшов час звернутися за допомогою до професіоналів. Це психотерапія, школа батьків або консультація психіатра. Це іноді нелегко усвідомити і нелегко зробити. Зберіть волю в кулак і зробіть це, нагородою вам буде вдячність і любов власних дітей.

• Дізнайтеся, як можна контролювати свої емоції. Перший крок до досягнення цього контролю - усвідомлення того, що негативні емоції існують. Якщо Ви самі зазнали жорстокого поводження в дитинстві, то у вас можуть бути серйозні труднощі зі спектром емоцій. Коли ви були дитино, ви, можливо, заперечували або придушували їх, і тепер вони вихлюпуються без вашого контролю.

Як допомогти чужій дитині, якщо ви помітили, що вона піддається жорстокому поводженню в сім'ї?

Що потрібно робити, якщо у вас є підстави підозрювати, що якась конкретна дитина піддається жорстокому поводженню в своїй родині? Як ви можете вплинути на ситуацію? Або як реагувати, якщо дитина безпосередньо звернулася до вас за допомогою і захистом від цієї ситуації? Ви можете бути розгублені або пригнічені, зіткнувшись з такою ситуацією, і це абсолютно нормально. Жорстоке поводження з дітьми - вкрай складна тема, її дуже важко усвідомити і ще важче змінити.

Однак, вам слід пам'ятати, що якщо у вас вийде зупинити жорстоке поводження з дитиною - ви зможете круто змінити її подальшу долю в позитивну сторону. При розмові з потерпілою дитиою краще, що ви можете зробити - це спокійно запевнити її у вашій беззастережній підтримці. Якщо ви не можете знайти потрібних слів - нехай за вас говорять ваші справи. Пам'ятайте, що жорстоке поводження - надзвичайна травма для дитини. Ваше завдання - заспокоїти дитину і надати максимальну підтримку і допомогу.

Поради з ведення розмови з потерпілою дитиною

• Уникайте заперечення, проявів сумнівів, і зберігайте спокій. Новина про жорстоке поводження з дитиною може здатися вам неправдоподібною, може шокувати і засмутити вас. Однак якщо ви покажете дитині свою недовіру, шок або заперечення того, про що вона говорить - дитина може негайно злякатися, замовкнути і ви втратите всякий подальший контакт з нею. Будьте настільки спокійні і настільки співчутливі, наскільки вмієте.

• Не допитуйте. Нехай дитина розповість вам сама, своїми словами про те, що сталося. Не допитуйте дитини, не ставте навідних запитань. Це може заплутати і схвилювати дитину, і утруднити її подальшу розповідь.

• Переконайте дитину в тому, що вона абсолютно не винуватиа. Розповідати про такі речі - вкрай складно для дитини, вона нерідко відчуває за собою провину за подію, або за те, що вона розповідає вам це. Вкрай важливо переконати її в протилежному: дитина не винна в події, і вона вчинила сміливо і правильно, розповівши вам про це.

• Безпека понад усе. Якщо ви відчуваєте, що ваша безпека або безпека дитини виявиться під загрозою, якщо ви спробуєте втрутитися, залиште цю роботу професіоналам. Ви можете бути куди більш корисні після втручання професіоналів, ваша підтримка в подальшому може бути вкрай важлива для дитини.

Повідомте органам опіки або поліції про жорстоке поводження з дитиною

Якщо ви підозрюєте, що дитина піддається насильству в сім'ї, вкрай важливо дати можливість професіоналам допомогти цій родині. Багато людей бояться заявляти в поліцію, інші не хочуть втручатися в життя інших сімей.

Існує безліч відмовок, якими свідки сімейного насильства виправдовують свою бездіяльність.

• Я не хочу втручатися в справи чужої сім'ї. Наслідки жорстокого поводження з дітьми отруюють все майбутнє життя цій дитині, впливають на майбутні відносини з іншими людьми, пригнічують почуття власної гідності, і, на жаль, збільшують ризик насильства в сім'ї, яку створить така людина, коли виросте. Допоможіть розірвати порочне коло насильства над цією дитиною, яке калічить долі кількох поколінь поспіль.

• Що, якщо я зруйную чиюсь сім'ю? Пріоритет служби захисту дітей складається в збереженні початкової сім'ї. Постановка сім'ї на облік як неблагополучної - зовсім не означає автоматичного вилучення дитини з сім'ї в дитячий будинок, крім випадків явної загрози життю і здоров'ю дитини. Спочатку батькам надається всіляка підтримка і безліч шансів змінитися.

• Якщо я зроблю анонімний дзвінок - цим батькам все одно стане відомо про мене. Анонімність людини, яка повідомляє про проблему, є пріоритетним завданням. Від вас не потрібно ніякої документації. Агресор ніяким способом не зможе обчислити, хто саме повідомив органам опіки про випадок неблагополуччя в сім'ї.

• Мене ніхто не стане слухати. Роби, що повинен, і будь що буде. Краще спробувати і помилитися, ніж нічого не робити і потім шкодувати. Занадто багато поставлено на кін - життя, здоров'я та безпеку дитини. Це варто того, щоб ризикнути.

Міфи і факти про жорстоке поводження з дітьми

Твердження № 1: Жорстоке поводження - це тільки коли батьки б'ють дитину.

Факт: Фізичне насильство є лише одним з видів жорстокого поводження з дітьми. Зневага і емоційне насильство можуть бути настільки ж руйнівними для дитини, а їх менша помітність - значно знижує шанс втручання в ситуацію третіх осіб і виявлення проблеми.

Твердження № 2: Тільки погані люди жорстоко поводяться зі своїми дітьми.

Факт: Незважаючи на гадану очевидність такої думки, світ все ж не ділиться на «чорне» і «біле». Не всі ці батьки шкодять своїм дітям навмисно. Багато з них самі стали жертвами насильства в дитинстві, і просто копіюють цю модель поведінки на своїх дітях. Інші страждають від психічних захворювань, або від наркотичної залежності.

Твердження № 3: Жорстоке поводження з дітьми ніколи не трапляється в «хороших» сім'ях.

Факт: Жорстоке поводження з дітьми трапляється не тільки в бідних сім'ях або поганих районах. Ця проблема лежить поза расових, економічних або культурних кордонів. Є деякі сім'ї, що здаються всім зразковими, однак за дверима їхніх домівок ховаються дуже непривабливі речі.

Твердження № 4: Більшість дітей страждає від рук незнайомців.

Факт: Насильство з боку незнайомих людей трапляється, проте в більшості випадків агресором є член сім'ї або найближчий друг сім'ї.

Твердження № 5: З дітей, які зазнали жорстокого поводження, завжди виростають жорстокі люди.

Факт: Так, ці діти знаходяться в групі ризику, і нерідко несвідомо відтворюють модель жорстокого поводження на власних дітях. З іншого боку, багато дорослих, які пережили жорстоке поводження в свою адресу, мають дуже сильну мотивацію уберегти власних дітей від того, через що пройшли вони самі, і тому стають відмінними батьками. 

Матеріал підготувала:  Богуцька Наталія Казимирівна, доцент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб.

 

Із року в рік усе більше дітей по всьому світу вивозять в інші країни або регіони з метою використання у важкій нелегальній праці, для роботи у сфері секс-послуг, створення дитячої порнографії або з метою всиновлення та випрошування милостині.

Збільшення числа проданих дітей, як правило, пов’язане з бідністю, епідемією СНІДу, економічними кризами, політичними репресіями та всезростаючим попитом з боку насильників над дітьми. Корупція та відсутність або невідповідність законів, недотримання існуючих законів – усе це є також фактори, які прямо чи опосередковано призводять доексплуатації дітей

Основні способи втягнення дітей в торгівлю людьми:

  • Пропонування привабливих умов
  • Використаня примусу чи погроз
  • Доведення до несвідомого стану в результаті вживання спиртних напоїв, наркотиків, токсинів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь