Село Терехове

Село Терехове розташоване у 12 км. на південь від районного центру м. Бердичів та однойменної залізничної станції на лівому березі річки Терехівки, притоки Гнилопяті. Назва села походить від назви річки. Свою історію село розпочинає з 1570 року.

На старому кладовищі в селі Тереховому зберігся хрест польського поміщика Шиманського , власника села. Дата поховання – 1570 рік. Це і є перша згадка про село.

В кілометрі на схід ( між селами Терехове та Хажин ) до 1967 року проходила залізнична колія з Бердичева на Хмільник. До 1919 року на перехресті залізниці та дороги на Хажин стояла залізнична будка, під час боїв за Бердичів з денікінцями була спалена і більше не відбудовувалася. Останнім господарем у цій будці був колійний обхідник Пушкарук Дмитро Никифорович, який після цих подій побудував хату у селі Терехове, де і проживав.

На території села та його околицях знайдено знаряддя праці первісних людей, які відносяться до доби Трипільської культури та епохи бронзи. До 60- років на правому березі річки теж знаходились хати, або так звані хутори. Їх було 1. На початку 60-х років всі жителі були переселені в село. У селі був водяний млин, який проіснував до початку 50-х років. На правому березі річки , поблизу глинища була цегельня, для виготовлення цегли. Заснована в 30-ті роки. Проіснувала до 50-х років.

У центрі села на підвищені стояла церква, яка з середини 20-х років минулого століття не діяла, довгий час використовувалася як колгоспна комора, а потім склад хімічних добрив. На початку 70-х років була знесена.

У 1831-1832 роках в Україні вибухнуло повстання поляків проти свавілля російського самодержавства. Не обминуло воно й невелике село Терехову, що знаходилося у південно – західній частині  Київської губернії. Сини власниці села Терехове Піліховської Є. брали активну участь у цьому повстанні, девізом якого було « За вашу і нашу свободу». 1861 рік. Нове повстання польської шляхти проти російського царизму. І знову зв'язок з Тереховою. Аполон Коженьовський, батько Джозефа Конрада , уродженця села Терехове, майбутнього великого класика англійської літератури, брав участь у цьому повстанні, через що, після поразки повстання, змушений був увесь час переховуватись до самої смерті. Багато терехівчан воювало на фронтах  першої світової війни, а також в епоху  визвольних змагань 1918-1920 років.

Терехівська сільська Рада створена 1919 року. До 1923 року село відносилось до Бистрицької волості Бердичівського повіту , а з 1923 року увійшло до складу утвореного Бердичівського району.

19 червня 1936 року на засіданні Президії Бердичівської міськради голові Терехівської сільської ради Полєвому та голові колгоспу Попову було дано вказівку приступити до виготовлення критих токів для зберігання зерна. Не обминули село Терехову і репресії 1937-1939 років. Так, були заарештовані органами ДПУ Кордецький Франко Філімонович та Пушкарук Прокіп, звинувачені як колишні офіцери царської армії.

Із 1931 по 1933 рік у Терехівській семирічній школі навчався Володимир Йосипович Мостовий, у майбутньому  Герой Радянського союзу, прославлений фізик – атомник, Академік, тричі лауреат державної премії Радянського Союзу.

В перші дні війни в повітряному бою над Тереховою, збивши 2 ворожі літаки, загинув льотчик, лейтенант Огурцов О.А. У музеї с. Терехового містяться матеріали про лейтенанта Огурцова. Одна з вулиць носить ім’я  льотчика .Роки окупації принесли багато лиха нашому народові. Фашисти вивозили з наших сіл все, що можна було вивезти: худобу, зерно, людей і навіть наш чорнозем. 5 січня 1944 року село було визволене від ворога. При визволені села загинуло 17 бійців Радянської Армії. У 1965 році на братській могилі на сільському кладовищі встановлено пам’ятник.

Одразу ж після звільнення Терехови від німецько – фашистських загарбників було відновлено навчання у семирічній школі. Сьогодні у селі функціонує загальноосвітня школа I-III ступенів. У 1967 році у Тереховій відкрито новий будинок культури, бібліотеку.