Семенівська громада
Житомирська область, Бердичівський район

Спалах Ящуру в ЄС: Нові Виклики для Тваринництва

Дата: 09.04.2025 14:02
Кількість переглядів: 40

Фото без опису

 

Спалах Ящуру в ЄС: Нові Виклики для Тваринництва

Європейський Союз зіштовхнувся зі спалахом небезпечної хвороби, відомої як ящур. У січні цього року вірус було виявлено на фермерському господарстві в Німеччині, а вже у березні його присутність підтвердили в Угорщині та на трьох фермах у Словаччині, що свідчить про стрімке поширення інфекції.

В Україні ящур не реєстрували майже чотири десятиліття. Ця високоінфекційна хвороба розповсюджується повітряно-крапельним шляхом, становить загрозу для парнокопитних тварин – як свійських (корів, кіз, свиней, буйволів), так і диких (косуль, кабанів). Резервуаром та джерелом ящура для людини є інфіковані парнокопитні тварини — переважно дійні корови, молоко яких містить у собі збудник хвороби. Інфікування відбувається при споживанні сирого інфікованого молока, іноді при прямому контакті з хворими тваринами. Хворіють переважно діти, оскільки вони частіше споживають молоко аніж дорослі. Останній випадок в Україні зареєстровано у 1988 році, а з 1992 року наша держава офіційно визнана Всесвітньою організацією охорони здоров’я тварин (WOAH) країною, вільною від ящуру без необхідності вакцинації. Відтак, профілактична імунізація худоби не проводилась.

Ящур передається такими шляхами:

  • Безпосередній контакт із зараженими тваринами – свійськими чи дикими. Вірус виділяється з диханням, слиною, фекаліями, сечею, молоком ще за чотири доби до появи видимих симптомів.
  • Через інфіковані продукти тваринного походження, зокрема необроблене м’ясо, молоко чи харчові відходи, де вірус може зберігати активність від доби до кількох тижнів.
  • Через забруднені предмети: одяг, взуття, обладнання, транспорт для перевезення худоби, а також сіно, корми, вода чи біологічні препарати.
  • Повітряно-крапельним шляхом у холодну й вологу погоду, що сприяє його швидкому поширенню.

Симптоматика ящуру включає підвищення температури, утворення пухирів (афт) і ерозій у ротовій порожнині, на язиці, губах, вимені та кінцівках. Хвороба супроводжується надмірним слиновиділенням, втратою апетиту, кульгавістю, а також може призводити до абортів, раптової загибелі молодняку та значного зниження молочної продуктивності. Ці ознаки роблять ящур серйозною загрозою для тваринництва, вимагаючи пильності та оперативних заходів у разі виявлення.

З метою запобігання проникненню ящуру на територію України наразі Держпродспоживслужбою посилено контроль на кордоні та в прикордонних регіонах, що межують з країнами ЄС.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь