Семенівська громада
Житомирська область, Бердичівський район

Про бюджетний регламент Семенівської сільської об’єднаної територіальної громади

Україна

      СЕМЕНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

      БЕРДИЧІВСЬКОГО РАЙОНУ

                                             ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

       Р І Ш Е Н Н Я

 

Двадцять перша сесія                                                                            VΙΙ скликання

 

від 20  грудня 2018 року                                                           № 501

 

Про бюджетний регламент

Семенівської сільської об’єднаної

територіальної громади

 

З метою упорядкування процесів формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань та функцій, що здійснюються Семенівською сільською об’єднаною  територіальною громадою протягом бюджетного періоду, а також регламентації взаємовідносин між різними учасниками бюджетного процесу, відповідно до Бюджетного кодексу України та статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,   сільська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Затвердити Бюджетний регламент Семенівської сільської об’єднаної територіальної громади, додається.

 

2. Оприлюднити дане рішення на офіційному сайті громади.

3.   Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, комунальної власності та планування соціально-економічного розвитку.

 

Сільський голова                                                                     Н.В. Семенюк

 

 

 

 

                                  ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення 21 сесії

Семенівської сільської ради

    від 20 грудня 2018 року № 501

 

БЮДЖЕТНИЙ РЕГЛАМЕНТ

Семенівської сільської об’єднаної територіальної громади

 

Стаття 1. «Бюджетний регламент Семенівської сільської об’єднаної територіальної громади» (надалі – Бюджетний регламент) визначає порядок подання депутатами сільської ради пропозицій, а також організаційно-процедурні питання з підготовки, складання, розгляду, затвердження, виконання, контролю, внесення змін та звітності щодо бюджету Семенівської сільської обєднаної територіальної громади.

 

Стаття 2. Метою Бюджетного регламенту є упорядкування процесів (механізму) формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що здійснюються Семенівською сільською радою, її виконавчими органами і підрозділами протягом бюджетного періоду, а також регламентації взаємовідносин між різними учасниками бюджетного процесу.

 

Стаття 3. Бюджетний регламент розроблений відповідно до Конституції України, Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про доступ до публічної інформації» та інших нормативно-правових актів України, що регулюють бюджетні відносини.

 

Стаття 4. Бюджетний регламент містить:

4.1. порядок підготовчих робіт з підготовки проекту рішення ради про бюджет;

4.2. порядок складання проекту бюджету (підготовка проекту рішення про бюджет та додатків до нього);

4.3. порядок розгляду проекту бюджету;

4.4. порядок затвердження бюджету та особливості його виконання у разі несвоєчасного прийняття;

4.5. порядок виконання бюджету;

4.6. порядок контролю за виконанням бюджету;

4.7. порядок внесення змін до бюджету;

4.8. порядок подання звітності про виконання бюджету.

 

Стаття 5. Вихідні матеріали для складання проекту бюджету:

5.1. доведені Міністерством фінансів України особливості складання розрахунків до проекту бюджету на наступний бюджетний період;

5.2. доведені Міністерством фінансів України типові форми бюджетних запитів та інструкції щодо їх заповнення;

5.3. доведені Міністерством фінансів України розрахунки прогнозних обсягів міжбюджетних трансфертів, методика їх визначення, організаційно-методологічні вимоги та інші показники щодо складання проекту бюджету, а також пропозиції щодо форми проекту рішення про бюджет (типова форма рішення);

5.4. доведені Кабінетом Міністрів України (визначені схваленим у другому читанні проектом закону про Державний бюджет України) показники міжбюджетних відносин (включаючи обсяги міжбюджетних трансфертів) і текстові статті, а також організаційно-методологічні вимоги щодо складання проекту бюджету;

5.5. доведені Кабінетом Міністрів України показники нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і зборів, сум дотацій і субвенцій, вилучення коштів;

5.6. матеріали, надані відділами виконавчого органу  ради;

5.7. бюджетні запити керівників закладів та управлінь за галузями;

5.8. депутатські запити, запитання, звернення та відповіді на них, пов’язані з фінансуванням програм соціально-економічного та культурного розвитку Семенівської сільської об’єднаної територіальної громади та інших цільових програм;

5.9. результати зустрічей депутатів з представниками громад сіл, ініціативних груп, органів самоорганізації населення,  тощо;

5.10. результати опитування громадської думки (через усні опитування, електронні петиції), здійснюваних як органами самоврядування і їх представниками, так і іншими особами;

5.11. звернення дорадчих груп громадян та громадських організацій;

5.12. заяви, пропозиції та рекомендації всіх учасників бюджетного процесу до проекту бюджету;

5.13. граничні обсяги, фактичні та прогнозні показники надходжень до бюджету і соціально-економічного розвитку Семенівської сільської об’єднаної територіальної громади;

5.14. попередній прогноз доходів і витрат бюджету на наступний рік та порівняльна таблиця прогнозних показників з аналогічними показниками за попередній рік.

 

Стаття 6. Проектом рішення про бюджет визначаються:

6.1. загальні суми (з розподілом їх на загальний та спеціальний фонди):

- доходів (податкових, неподаткових та інших надходжень на безповоротній основі, включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ),

- видатків (коштів, спрямованих на здійснення програм та заходів, передбачених бюджетом),

- фінансування бюджету;

6.2. граничні обсяги:

- річного дефіциту (профіциту) бюджету в наступному бюджетному періоді (бюджет може прийматись з дефіцитом по загальному фонду шляхом внесення змін до рішень про бюджет за результатами річного звіту про виконання бюджету за попередній бюджетний період виключно на суми вільного залишку бюджетних коштів),

- боргу на кінець наступного бюджетного періоду,

- надання гарантій, а також повноваження щодо надання таких гарантій;

6.3. доходи бюджету за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);

6.4. фінансування бюджету за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);

6.5. бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету за бюджетною класифікацією з обов’язковим виділенням видатків споживання (з них видатків на оплату праці, оплату комунальних послуг і оплату енергоносіїв) та видатків розвитку (у додатках до рішення);

6.6. бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів (у додатках до рішення);

6.7. розмір оборотного залишку коштів бюджету;

6.8. додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету;

6.9. перелік захищених видатків бюджету, визначених на підставі статті 55 Бюджетного кодексу України;

6.10. повноваження виконавчих органів ради щодо виконання бюджету протягом бюджетного періоду.

 

Стаття 7. Разом з проектом рішення про бюджет подаються:

7.1. пояснювальна записка до проекту рішення, яка повинна містити інформацію та розрахунки згідно зі статтею 76 Бюджетного кодексу України;

7.2. прогноз бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди, підготовлений відповідно до статті 21 Бюджетного кодексу України;

7.3. проект показників зведеного бюджету, який включає показники бюджету;

7.4. показники витрат бюджету, необхідних на наступні бюджетні періоди для завершення інвестиційних програм (проектів), що враховані в бюджеті, за умови якщо реалізація таких програм (проектів) триває більше одного бюджетного періоду;

7.5. перелік інвестиційних програм (проектів) на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди;

7.6. інформація про хід виконання бюджету у поточному бюджетному періоді та протягом останніх 3 років в табличній порівняльній формі;

7.7. пояснення головних розпорядників, розпорядників, одержувачів бюджетних коштів до проекту бюджету ;

7.8. інформація щодо стану фінансового забезпечення програм соціально-економічного, культурного розвитку та інших цільових програм, прийнятих Семенівською сільською радою;

7.9. подання виконавчого органу Семенівської сільської  ради про винесення на розгляд сесії Семенівської сільської  ради питання про затвердження бюджету на відповідний рік;

7.10. таблиця порівняння поданих бюджетних запитів та фактичного врахування їх в бюджеті;

7.11. таблиця порівняння показників відповідно до матеріалів, перелік яких наведено в статті 5 цього Бюджетного регламенту та фактичного врахування їх в бюджеті;

7.12. інші матеріали, обсяг і форму яких визначені розпорядженнями сільського голови.

 

Стаття 8. Пояснювальна записка до проекту рішення має містити:

8.1. інформацію про соціально-економічний стан громади і прогноз її розвитку на наступний бюджетний період, покладені в основу проекту бюджету;

8.2. оцінку доходів бюджету з урахуванням втрат доходів бюджету внаслідок наданих Семенівською сільською радою податкових пільг;

8.3. пояснення до основних положень проекту рішення про бюджет, включаючи аналіз пропонованих обсягів видатків і кредитування за бюджетною класифікацією (тут же надаються бюджетні показники за попередній, поточний, наступний бюджетні періоди в розрізі класифікації видатків та кредитування бюджету);

8.4. обґрунтування особливостей міжбюджетних взаємовідносин та надання субвенцій на виконання інвестиційних програм (проектів);

 

Стаття 9. При затвердженні бюджету враховуються:

9.1. у першочерговому порядку потреби в коштах:

- на оплату праці працівників бюджетних установ та органів місцевого самоврядування відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати,

- на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами (ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань);

9.2. у повному обсязі цільові кошти, передбачені у складі видатків при визначенні міжбюджетних трансфертів між державним бюджетом та бюджетом (обсяги таких коштів зменшенню не підлягають).

 

Стаття 10. Стадії бюджетного процесу, зміст робіт, виконавці та терміни виконання наведені в Додатку № 1 до цього Бюджетного регламенту.

 

 

Сільський  голова                                             Н.В.Семенюк

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь