Семенівська громада
Житомирська область, Бердичівський район

“Децентралізація – це готовність людей брати не тільки владу, а й відповідальність. А також думати і вчитись”

Дата: 17.01.2018 22:25
Кількість переглядів: 1194

Нещодавно голова Семенівської об’єднаної територіальної громади Наталія Семенюк в складі делегації побувала в Польщі, де ознайомлювались з реформою децентралізації.

– Розкажіть про поїздку. Де Ви були і що Вам показували?

– Розпочали ми з міста Люблін, де були загальні тренінги та презентації про суть змін, які пережила країна та як змінилась архітектура влади, яку вдалось вибудувати. Наступного дня в нас вже було практичне вивчення. Ми побували у двох гмінах – Адамув та Госцірадов.

Це потужні гміни, які мають значні бюджети. Наприклад у Госцірадові бюджет минулого року склав понад 26 мільйонів злотих (це понад 180 мільйонів гривень), і це на 7,5 тисяч населення при території у 159 квадратних кілометри. Нам показували школи, садки, музеї, інші туристичні об’єкти.

Поляки звикли до влади та повноважень. Люди від громадян невеличкого села і до містян Любліна своєю цінністю, поряд з патріотизмом та працелюбністю, ставлять свободу. І передусім у прийнятті рішень на місцях. Наприклад, ніхто краще мешканців Адамува не знає, що потрібно зробити у місцевій школі. А якби хтось і знав, то поляки не дозволили б собі нав’язати чиюсь думку чи позицію.

– Будь-яка зміна несе в собі як позитив так і негатив. Що наші сусіди робили не так?

– Необдумані рішення. В першу чергу це стосується фінансової компетентності. Коли для реформ у гміни хлинули кошти, то всі на місцях кинулись відновлювати все, що мали з часів комуністичного періоду. Але з часом всі зрозуміли, що відновлювати сотні заводів, фабрик та підприємств не потрібно, адже вони вже не конкурентні. Тоді почали думати. Перше – за які гроші утримувати вже відновлені об’єкти. Друге – на яких проектах можна заробляти кошти для розвитку громад.

Ці рішення давались дуже важко, але результат отримали приголомшливий.
Як відомо, в Україні немає жодного сміттєпереробного підприємства, та й про львівську проблему всі знають.

А ось, у Люблінському воєводстві невеликих 15 гмін співфінансують сміттєпереробний завод, який частину сміття переробляє, як вторинну сировину, а частину утилізує. Таким чином громади отримують чималий прибуток.

Я була дуже здивована, коли наші колеги з гмін розповіли, що вони не утримують комунальні Будинки культури. Вони прорахували, що утримувати штат і приміщення дорожче, ніж віддати ці повноваження на реалізацію громадським організаціям та активним людям, яким здають в оренду приміщення та за бюджетні і грантові кошти організовують дозвілля громад та процес розвитку та самоосвіти. І все це без бюрократії, без витрат на адміністрування і мороки з організаційними питаннями.
Якщо у нас активісти нерідко тільки вимагають, критикують і контролюють, то у Польщі активні люди роблять, організовують та несуть відповідальність.

– Чим відрізняється процес об’єднання громад у Польщі, від того, що наразі відбувається в Україні?

– Реформа децентралізації в Україні, на думку наших колег з Польщі, дуже ліберальна. Ми даємо дуже багато часу громадам на добровільне об’єднання, і сьогодні частина країни живе в нових умовах, а інша існує в старій парадигмі. В наших сусідів все відбулося не так ліберально. Людям дали матрицю громад, провели вибори і вся країна пішла шляхом реформ.

– Який практичний досвід Ви отримали від поїздки?

– Завжди треба бути готовим до змін та брати на себе не тільки владу, а й відповідальність. По іншому нині не можна – або ти встигаєш за потоком прогресу та інформації, або тебе занесе в глухі закутки. І постійно думати, як отримати фінансування та з розумом освоїти ці кошти. На жаль, сьогодні в українських громадах важко переконати людей не оглядатись на владу району, області чи на Київ, а взяти відповідальність на себе.

І ще один дуже важливий момент – вчитися менеджменту, вчитися формувати ідею та шукати можливості для її впровадження – ось такою тепер має бути мета голови об’єднаної територіальної громади.

– Наталіє Володимирівно, ось вже рік, як створена Семенівська ОТГ. Чи готові Ви прозвітувати, що зроблено за цей період, які є проблеми і як виконується Ваша передвиборна програма?

– Так, готова. Найближчим часом проінформуємо.Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь